beka z paulo coelho, memy, oceniam po okladce
Książki Recenzje książek

Skąd ten hejt na Paulo Coelho?

Znacie memy z Paulo Coelho? Swego czasu wyśmiewanie się z tego pana było niczym sport narodowy. Z lepszym lub gorszym skutkiem, ale uprawiał go prawie każdy. Ja postanowiłem postawić pewną hipotezę.

weronika postanawia umrzeć, paulo coelho memy, beka z paulo coelho

No dobra, pośmialiśmy się trochę 😛

Moja hipoteza brzmi: „Zdecydowana większość hejterów Paulo Coelho nie przeczytała ani jednej jego książki”

Nie jest to wcale błyskotliwe odkrycie. Powinienem zacząć od tego, że w ogóle niewielu internetowych śmieszków czyta książki.

A nawet od tego, że niewielu Polaków czyta książki.

Pytanie zatem – skoro większość nie zna twórczości tego autora, to czemu padło akurat na niego? Serio społeczeństwo zachowuje się jak lemingi i płynie z prądem rzeki, niczym zdechłe ryby? Przeraża mnie to.

Kolejne odważne stwierdzenie – wielu ludzi nie potrafi samodzielnie myśleć.

Aby nieco obronić twórczość Paulo Coelho, chciałbym pokrótce zachwycić się jedną z jego książek.

Weronika Postanawia Umrzeć

Jest to moja ulubiona książka tego autora. Stosunkowo krótka, ale zarazem dynamiczna i po brzegi wypełniona mądrością opowieść o dziewczynie, która pozornie bez powodu postanawia odebrać sobie życie.

Powieść jest skarbnicą cytatów o życiu, śmierci i szaleństwie. Każda z postaci jest mocno zarysowana i odgrywa istotną rolę w fabule. Nie ma żadnych zbędnych elementów, lania wody i niepotrzebnej grafomanii. Jest za to silne przesłanie i wiele zagadnień filozoficznych, które wydaje mi się, że mogą przyczyniać się do krytyki.

Silnie poruszony jest temat bycia sobą, zachowywania się w zgodzie z własnym ja, w zgodzie z własną naturą. Autor próbuje przekonać czytelnika, że nie warto być tym, kim inni chcą, żebyśmy się stali. Nie warto podążać ślepo za oczekiwaniami społeczeństwa, rodziców, partnera. Uważam, że jest to coś, o czym faktycznie często zapominamy, żyjąc w bardzo wymagającym świecie, w którym wymaga się od nas, byśmy chodzili do najlepszych szkół, kończyli najlepsze studia, znaleźli świetną pracę w międzynarodowej korporacji, a najlepiej w jakimś banku…

Zmieniamy się w kogoś, kim nie jesteśmy również dla naszych partnerów i partnerek, które stawiają nam bardzo wysokie wymagania. Facet musi mieć pieniądze, samochód i mieszkanie, a kobieta koniecznie błyszczeć na salonach i powodować zazdrość znajomych? Próbując za tym nadążyć, nigdy nie będziemy sobą. I właśnie to, między innymi, próbował przekazać Paulo Coelho w tej powieści.

Trudno pisać o tak krótkiej książce, nie zdradzając za dużo fabuły, więc zostawię jeszcze tylko cytat, żebyście mogli wczuć się w klimaty 🙂

– „Co to jest prawdziwe ja? – wtrąciła Weronika w pół słowa. Mężczyzna wydawał się zaskoczony tym, że mu przerwała, lecz odpowiedział:
– To kim jesteś, a nie to, co z ciebie zrobiono.”

P. Coelho – Weronika Postanawia Umrzeć

Znajdź nas w social mediach:

1 thought on “Skąd ten hejt na Paulo Coelho?”

  1. W pełni się zgadzam, hejt na Coelho był, bo…był modny. Ja czytałam kilka jego książek i mi się podobały, może nie jest to mądrość odkrywcza, ale…prawdę mówiąc wielu z nas musi mieć przypominane życiowe podstawy , truizmy, by poradzic sobie z chwilą trudną dla naszego zachodniego, rozdętego ego, które rani byle co…Prawda taka, że gdy przychodzi do życiowego dylematu, 95% z nas nie ma narzędzi by sobie poradzić, mimo że tak szumnie się obnosimy z naszą siłą. Depresja, rozgoryczenie, zgryźliwość. To mechanizmy obronne, pokazujace że problem wymaga zresetowania. Coelho to potrafi. Przypomina rzeczy oczywiste, ale zapomniane. I w tym jest jego siła, o ile pozwolimy sobie ją zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *